بسته
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  رادیوتراپی اونکولوژی

  رادیوتراپی اونکولوژی

  رادیوتراپی (پرتودرمانی) چیست؟

   

  رادیوتراپی (پرتودرمانی)، نوعی درمان برای سرطان است که طی آن از پرتوی پرانرژی و یونیزان با دوز بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی و جلوگیری از گسترش آن ها استفاده می شود. در دوزهای پایین، از پرتو برای تصویر برداری از داخل بدن (مانند عکس از فک و دندان ها یا استخوان های شکسته) استفاده می شود. پرتوی که برای درمان استفاده می شود به همان صورت است، فقط دوز و انرژی  بالاتری دارد.

   

  رادیوتراپی چگونه انجام می شود؟

   

  رادیوتراپی می تواند به صورت خارجی (وقتی دستگاهی خارج از بدن، پرتو را به سلول های سرطانی می تاباند) یا داخلی (وقتی منبع پرتو داخل بدن یا در مجاورت سلول های سرطانی قرار می گیرد) باشد. گاهی بعضی از بیماران هر دو نوع پرتودرمانی را دریافت می کنند. 

   

  چه کسانی تحت پرتودرمانی قرار می گیرند؟

   

  بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان به رادیوتراپی نیاز پیدا خواهند کرد. در واقع، بیش از نصفی (حدود60%) از افراد مبتلا به سرطان تحت درمان رادیوتراپی قرار می گیرند. گاهی رادیوتراپی تنها روش درمانی است که بیماران به آن نیاز دارند. 

   

  پرتودرمانی چه اثری روی سلول های سرطانی می گذارد؟

   

  وقتی پرتو در دوزهای بالا داده می شود،  رشد سلول های سرطانی را متوقف می کند یا آن ها را از بین می برد. رادیوتراپی به منظور یکی از اهداف زیر انجام می شود:

  ·  درمان سرطان: پرتودرمانی می تواند به منظور معالجه، توقف یا کاهش رشد سلول های سرطانی استفاده شود.

  ·  کاهش علائم : وقتی معالجه بیماری امکان پذیر نیست، می توان از رادیوتراپی برای کوچک کردن تومور و کاهش فشار آن استفاده کرد. رادیوتراپی در این موارد از رادیوتراپی برای برطرف کردن مشکلاتی مانند درد یا جلوگیری از کوری یا از بین رفتن فعالیت روده ها و مثانه استفاده می شود.

  مشاهده به عنوان جدول فهرست
  نمایش در هر صفحه

  مرکز تشخیصی درمانی فرجاد

  گروه تشخیصی درمانی فرجاد

  دکتر سعیدکریمخانی زندی

  متخصص رادیوتراپی اونکولوژی

  دکتر محمد فاکر

  متخصص رادیوتراپی اونکولوژی

  مایلید از تخفیف های شهر،و آخرین رویدادهای مورد علاقه خود زودتر از همه با خبر شوید؟

  کانال تلگرام قمیاب